U18 Provincials

Congratulations to the following U18 teams that will be representing the PCA at provincials March 1-4, 2018 in Okotoks:

PCA U18 Men’s ‘A’ winner – Team Sonnenberg – Grande Prairie Curling Centre

Skip: Cortland Sonnenberg, Third: Owen Fenske, Second: Devin Moen, Lead: Adam Elsenheimer, Coach: Renee Sonnenberg

PCA U18 A _ Sonnenberg

PCA U18 Men’s ‘B’ winner – Team Stockman – Beaverlodge Curling Club/ Peace River Curling Club

Skip: William Stockman, Third: Ben Hill, Second: Rylan Tetreau, Lead: Andrew Wolbeck, Coach: Sally Wolfe

PCA U18 B _ Stockman

PCA U18 Women’s ‘A’ winner – Team Radke – Grande Prairie Curling Centre

Skip: Micyla Radke, Third: Delaney Norrish, Second: Lori Thorson, Lead: Brynn Lutz, Coach: Jeff Henricks

PCA U18 A _ Radke

PCA U18 Women’s ‘B’ winner – Team Whitney – Fairview Curling Club

Skip: Chelsey Whitney, Third: Kaileigh Morrison, Second: Sydney Libbus, Lead: Kennedy Turcotte, Coach: Jim Rahn

Advertisements

Master Provincials

Congratulations to the following teams that will be representing the PCA at the Masters provincials in Stettler February 21-25:

PCA A – Team Griffith – Grande Prairie Curling Centre: skip: Colin Griffith, third: Dave Wallace, second: Murray Gummer, lead: Gordon Edlund

PCA B – Team Kostiuck – Peace River Curling Club: skip: Cliff Kostiuck, third: Dave Hay, second: John Kuran, lead: Roger Laliberte

PCA A – Team Savill – High Prairie Curling Club: skip: Kay Savill, third: Beverly Saal, second: Belle Thomas, lead: Caral Basarab

Junior Nationals

Team Skrlik proudly represented Alberta at Junior Nationals in Shawinigan, Quebec. They battled their way through and finished in fourth place! Great job ladies!

Shout out to Sterling Middleton from Fort St. John, BC. Sterling plays third for Team Tardi who won Junior Nationals and will represent team Canada at Junior Worlds March 3-10, 2018 in Aberdeen Scotland.Shawinigan PQ,January 21, 2018.New Holland Canadian Junior Curling Championship.Men's Finals.B.C. (L-R), skip Tyler Tardi, third Sterling Middelton, second Jordan Tardi, lead Zac Curtis. coach Paul Tardi. Curling Canada/ michael burns photo

 

Senior districts

Shout out to the High Prairie Curling Club who hosted the 2018 PCA Senior districts this past weekend.

The Senior Women’s teams that will be representing the PCA at provincials are:

  • Team Plante – PCA ‘A’ – Grande Prairie Curling Centre: skip: Janet Plante, third: Marg Redlick, second: Belle Thomas, lead: Janet Green

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  • Team Chrenek – PCA ‘B’ – Grande Prairie Curling Centre: skip: Sharon Chrenek, third: Lori Millar, second: Brenda Pelletier, lead: Darlene Bathgate

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

The Senior Men’s teams that will be representing the PCA at provincials are:

  • Team Balderston – PCA ‘A’ – Grande Prairie Curling Centre: skip: Kurt Balderston, third: Terry Meek, second: Rob Bucholz, lead: Del Shaughnessy
  • Team Griffith – PCA ‘B’ – Dawson Creek Curling Club: skip: Colin Griffith, third: Tracy Steinke, second: Greg Roszmann, lead: Glenn Roszmann

2018 Alberta Boston Pizza Cup

Team Webb and Team Vavrek will be representing the Peace Curling Association at the 2018 Alberta Boston Pizza Cup January 31 – February 4 in Spruce Grove. For tickets, scores and other information check out the 2018 Alberta Boston Pizza Cup website.

Team Webb – PCA ‘A’ – Peace River Curling Club: skip: Scott Webb, third: Alex Wolfe, second: Stephen Byrne, lead: Damien Gnass

PCA A - Webb

Team Vavrek – PCA ‘B’ – Sexsmith Curling Club: skip: Daylan Vavrek, third: Carter Lautner, second: Rob Maksymetz, lead: Evan Asmussen

PCA B - Vavrek

Arctic Winter Games

Team Sonnenberg and Team Radke will be representing Team Alberta North curling at the 2018 South Slave Arctic Winter Games March 18th – 24th.

Team Sonnenberg: skip: Cortland Sonnenberg, third: Owen Fenske, second: Devin Moen, lead: Adam Elsenheimer, coach: Les Sonnenberg

Team Radke: skip: Micyla Radke, third: Delaney Norrish, second: Lori Thorson, lead: Brynn Lutz, coach: Carla Radke

TeamAlberta_North_Hori_colour